A tehetség-paradigma felülvizsgálata a szakképzésben

Szerzők

  • Csilla Judit Suhajda
  • Mónika Kovács

DOI:

https://doi.org/10.3311/ope.582

Absztrakt

Hazánkban a szakképzésben a tehetséggondozás kevésbé hangsúlyos terület, mint a köznevelés egyéb színterein (OFI, 2015), és elsősorban a versenyfelkészítésben determinálódik. Az iskolák tehetségképe a klasszikus megnyilvánulási formákra fókuszál (Gyarmathy, 2015), miközben számos területen a potenciálból nem lesz produktum azon katalizátorok hiányában, amelyek a kimagasló teljesítmény képességeken felüli, intraperszonális területeit céloznák. Kutatásunkban a szakképzésben megvalósuló tehetséggondozás hazai gyakorlatát vizsgáljuk: hogyan gondolkodnak az intézmények és a pedagógusok a tehetséggondozás helyéről, szerepéről a mindennapi oktatási-képzési feladatokban. Célunk az, hogy feltérképezzük, hogy az egyes szakképző intézmények, tanárok milyen eszközökkel, módszerekkel tudják támogatni a tehetségek kibontakozását, milyen jó gyakorlatok, technikák léteznek ezen a területeken. Kutatásunk eredményeit pedagógusok körében végzett kérdőíves vizsgálatunk és a minősített tehetséggondozó műhelyek programjainak elemzése biztosítják. Eredményeink rámutatnak arra, hogy a tehetség-paradigma felülvizsgálata a szakképzésben hozzájárulhat a nemzeti tehetségvagyon megóvásához.

Szerző életrajzok

Csilla Judit Suhajda

Okleveles emberi erőforrás tanácsadó, jogász, a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem egyetemi docense. Fő kutatási területe a pályaorientáció, a tehetséggondozás, valamint a munkavállalói kompetenciák azonosítása és fejlesztési lehetőségei. Az elmúlt években több olyan hazai és nemzetközi projektben vett részt, amelynek célja a tehetségek azonosítása és fejlesztésüknek támogatása volt, ennek révén került kapcsolatba a szakképző intézményekkel is. A terület jelentőségét felismerve kollégáival 2020 tavaszán megalapította a Szakképzési Tehetségsegítő Tanácsot (SZTST), amelynek szakmai vezetője. Munkatársaival azon dolgozik, hogy intézményi szinten is elősegítsék a szakképző intézményekben tanuló tehetséges fiatalok képességeinek kibontakoztatását és társadalmi hasznosulását.

Mónika Kovács

Módszartani szaktanácsadó a tehetséggondozásban, pedagógus. Tehetséggondozó programok és intézményi tehetségkoncepciók kialakításában és megvalósításában segíti az intézményeket. A Szakképzési Tehetségsegítő Tanács titkára, az intézményi tehetségmenedzsment rendszerek kialakításában működik közre, vizsgálati területe a portfólió mint a tehetségazonosítás és tehetségfejlődés eszköze.

##submission.downloads##

Megjelent

2024-01-28

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok