Hatékony oktatás, mint átgondoltan alkalmazott konstruktivizmus, és egy jó gyakorlat bemutatása.

Szerzők

  • Zsófia Zsuzsanna Frányó
  • János Honvári
  • Gyöngyi Csongrádi
  • Arnold Tóth

DOI:

https://doi.org/10.3311/ope.583

Absztrakt

A felsőoktatás századunkban a világgazdaság szerves részét képezi. Az oktatás szolgáltatásjellegűvé vált, az intézmények a piaci verseny résztvevői lettek, nemzetköziesednek és növekszik a hallgatói sokféleség (Kezar, 2014). A tömegesedés mellett (Meyer & Schofer, 2006) komoly kihívást okoznak a COVID-19 pandémia következményei (Neuwirth és mtsai., 2021), valamint a jövő kiszámíthatatlansága, ezért alapvető feladat segíteni a hallgatókat abban, hogy magabiztosan boldoguljanak egy komplex, változó és bizonytalan világban (OECD, 2022). A tanulmány célkitűzése, hogy a hatékony oktatás fogalmának meghatározása után olyan modelleket keressen a szakirodalomban, amelyek a hatékony oktatás eszközei lehetnek, majd a választott modellt (konstruktivizmus) a felsőoktatásra értelmezetten vizsgálja kritikai szemléletben, azaz a mellette szóló érveket átgondolandó szempontokkal egészítse ki, amely érvek és intések együttesen teszik a modellt észszerűen adaptálhatóvá konkrét felsőoktatási kontextusra. A kutatásnak két fő iránya volt: az elméletet nemzetközi szakirodalomfeltárással, az empirikus részt a bemutatott program dokumentumaival támasztottuk alá. A szakirodalom vizsgálatakor a felsőoktatási kontextus volt a fő kritérium, valamint az, hogy a konstruktivizmushoz kapcsolódóan feltárjuk a kifejezetten kritikai hangvételű szakirodalmat is. A kutatás megállapítása, hogy a hatékony tanulás a felsőoktatásban mély, megértő tanulás, amely vitára és kritikus gondolkodásra alkalmas tanulási környezetben, a metakognitív képességek, az önirányító tanulás fejlődésével megy végbe (Fink, 2013; Hativa, 2000; Nilson, 2010). Mindezzel összhangban a pedagógiai iskolák közül kiemelkedik a konstruktivizmus, ezen belül is a szociális irányzat, amely a korábbi tudásra alapozott aktív tudásépítést, a tanulók aktív kognitív elköteleződését és a tanulás szociális jellegét hangsúlyozza (Carnell, 2007; Glaserfeld, 1993; Vygotsky, 1980). A felsőoktatásban széleskörű alaptudást feltételezve speciális szaktudás felépítése és kiterjesztése a cél, amely arra a kritikai konklúzióra vezet, hogy a tanulóközpontóság térnyerése mellett elengedhetetlen a szakmai tartalom középpontba állítása és az oktató tanulási folyamatot irányító szerepe (O’Connor, 2020; Schweitzer és Stephenson, 2008; Van Bergen és Parsell, 2019). Az oktató szaktudása, kurrikulum tudása és tantárgypedagógiai tudása (Shulman, 1986) segítségével aktív mentori tevékenységgel tudja támogatni a hallgatókat. Az elméleti megalapozás után a tanulmány második felében egy olyan gyakorlati megvalósítást mutatunk be, amelyet a Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Karán vezettek be és monitoroznak folyamatosan a minőségfejlesztés jegyében.

Szerző életrajzok

Zsófia Zsuzsanna Frányó

A Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) Pénzügyi és Számviteli Karának számvitel oktatója és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Neveléstudományi Doktori Iskolájának doktorandusza. Gazdasági és pedagógiai végzettséggel is rendelkezik, így a számviteltanítás mellett a BGE oktatásfejlesztési feladataiban is részt vesz. Kutatási területe a felsőoktatás-pedagógia, aktuálisan egyrészt az oktatók pedagógiai fejlődésével, célkitűzéseivel és küldetésével, valamint adaptív irányultságuk feltérképezésével foglalkozik. Másrészt a hallgatók motivációira, aktivitására és eredményeire ható változtatások lehetőségeivel, annak érdekében, hogy az igényeknek megfelelően fejlődhessen a felsőoktatás.

János Honvári

A BGE-PSZK adjunktusa. 2006 óta tanít az egyetemen elsősorban elméleti gazdaságtani tantárgyakat. A 2021-ben induló PSZK+ tehetséggondozási program egyik kigondolója és vezetője. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa. PhD fokozatát 2018-ban szerezte a Soproni Egyetemen. Szemeszterenként több száz hallgatónak tanít különböző közgazdasági tantárgyakat. Legtöbb kurzusa hibrid oktatási formában (blended learning) zajlik. Német és angol nyelven beszél.

Gyöngyi Csongrádi

A Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Karának oktatója, közgazdaságtant, nemzetközi gazdaságtant és pénzügyeket tanít. A Budapesti Corvinus Egyetemen szerzett pénzügyi és közgazdász tanári diplomát. Doktori disszertációját 2019-ben fejezte be nonprofit szervezetek finanszírozása témakörben az Óbudai Egyetemen. Fő érdeklődési köre a civil szféra, a nonprofit szervezetek, az önkéntesség, a viselkedési közgazdaságtan és a pénzügyi piac.

Arnold Tóth

A Budapesti Corvinus Egyetemen 2014-ben szerzett PhD fokozatot. 2013 óta tanít a Budapesti Gazdasági Egyetemen (kezdetben Pénzügyi és Számviteli Főiskolán). A Budapesti Metropolitan Egyetemen óraadóként ugyancsak közgazdasági és pénzügyi jellegű tárgyak oktatásában vesz részt. Folyamatosan bekapcsolódik kutatási tevékenységbe, egyetemek közötti kutatói teamek aktív résztvevője. 2018 óta a Magyar Tudományos Akadémia Fogyasztás-gazdaságtan Bizottságának tagja, majd titkára, ahol eseményeket szervez, több alkalommal előadást is tart. Nagyon fontosnak tekinti a nemzetközi kapcsolatok ápolását. Így Erasmus oktatói program keretében előadásokat tartott többek között Finnországban, Norvégiában, Spanyolországban, Franciaországban, Dániában, Ausztriában, Szlovéniában. Jelenleg egy külföldi PhD hallgatója van, amely feladat ugyancsak lehetővé teszi a nemzetközi diákokkal történő együttműködést.

##submission.downloads##

Megjelent

2024-01-28

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok