főorvos, főiskolai tanár
pszichiáter és neurológus szakorvos
1977-ben a Pécsi Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán szereztem orvosi diplomát, 1984-ben pszichiátriából, 1988-ban neurológiából tettem szakvizsgát. Négy évig csapatorvosként, majd 1981-től a MH Központi Honvédkórház Pszichiátriai osztályán, 1989-től a BM Központi Kórház és Intézményei Mentálhigiénés Osztályán dolgoztam szakorvosként. 2004-től főiskolai, majd 2009-től egyetemi oktatóként tevékenykedtem a Gábor Dénes Főiskolán, majd a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen. Doktori (PhD) tanulmányaimat a ZMNE Katonai Műszaki Doktori Iskolájában végeztem, melynek során elsőként szerveztem kutató csoportot a változó ritmusú, fokozott, extrém és kumulálódó katonai terhelések szituatív vizsgálatára. Modellt dolgoztam ki a pszichikai és élettani funkciókra ható különböző szintű stresszterheléseknek az információkezelési mechanizmusokra gyakorolt hatásaira és a kiváltódó magatartásválaszok jobb megértésére. 2005-ben kaptam PhD fokozatot katonai műszaki tudományban. 2007-ben lettem miniszterelnöki kinevezéssel főiskolai tanár. 2008 óta vagyok a Katonai Műszaki Doktori Iskolája oktatója, majd tudományos témakiírója, illetve tudományos témavezetője (egy hallgatóm szerzett PhD fokozatot). 2017-ben lettem a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Doktori Iskolájának oktatója, ahol két tantárgyat oktatok. 2007 óta tagja vagyok az MTA Köztestületének, 2009-től pedig a Magyar Tudományos Akadémia IX. Osztálya Jövőkutatási Bizottságának, illetve 2012-től a Statisztikai és Jövőkutatási Bizottsága Jövőkutatási Tudományos Albizottságának. Pszichiáter szakorvosként folyamatosan gyakorlom orvosi hivatásomat is. 2018 óta vezetem a Magyar Sport Ju-jitsu Szakszövetség Doppingellenes és Sportegészségügyi Bizottságát. Alapító tagja vagyok a Magyar Pszichiátriai Társaságnak, tagja a Magyar Pszichofarmakológusok Társaságának, a Magyar Hadtudományi Társaság Katasztrófa- és Védelem-egészségügyi Szakosztályának, a Magyar Pszichiátriai Társaság Sportpszichológiai Szekciójának. Tudományos publikációim száma: 35 (6 angol nyelvű). Tudományos előadásaim száma: 28.
1966-ban kaptam matematika-filozófia végzettség alapján diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetemen. A Budapesti Műszaki Egyetem Filozófia Tanszékén kezdtem el a pályámat és 42 évig dolgoztam itt, miközben a tanszék neve többször megváltozott. Tanítottam filozófiát, 20. századi technikatörténetet és jövőkutatást. Közben rövid ideig dolgoztam más egyetemeken és főiskolákon is, például óraadó voltam a Miskolci Egyetemen, helyettesítettem a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen és a Kandó Kálmán Főiskolán, és végül 12 évig másodállásban dolgoztam a Soproni (akkori nevén: Nyugat-magyarországi) Egyetemen, ahol tanszékvezető voltam.
Jövőkutatással 1972-ben kezdtem el foglalkozni. Mivel a hazai jövőkutatás megszervezése ebben az időben történt, így a kezdetek munkáiban részt vettem. Például az elkészült Jövőkutatási fogalomtár szócikk írója voltam, és megjelentek cikkeim az első munkákban. Kitartottam a jövőkutatási téma mellett, és a társadalmi tevékenységemet is ebben a körben végeztem. Több konferencia szervezésében, lebonyolításában vettem részt, előadásokat tartottam, tanulmányokat írtam. A Magyar Tudományos Akadémián megszervezett Jövőkutatási Bizottság tagja lettem a kezdetektől, több évig mint titkár dolgoztam a bizottságban. A BME-en vezettem egy jövőkutatási kutatócsoportot, amelyhez csatlakoztak nemcsak egyetemi oktatók. Kutatásainkról kötetet adtunk ki. Egyetemi doktori és kandidátusi fokozataimat is jövőkutatási témában nyertem el.
Oktató munkámat szívesen végeztem aktív koromban is, mivel óráim szabadon választhatók voltak, mindig túljelentkezés jellemezte. Nyugdíjaztatásom után a Wekerle Sándor Üzleti Főiskolán kezdtem el tanítani, amely akkor szerveződött. Azóta is ott végzem a munkámat. A hallgatói felmérésekből az derült ki, nemcsak itt, hanem a többi munkahelyemen is, hogy a hallgatók elismerik a szakmai tudásomat és tanári kvalitásomat.
1995-ben könyvkiadót alapítottam (Arisztotelész Stúdium Bt), amelynek az a célja, hogy olcsón megjelentessen szakmai munkákat és az oktatásban felhasználható írásokat. Eddig 38 könyvet adtam ki, amelyeknek tartalma a jövőkutatással kapcsolatos. A legutóbbi könyvünk a Társadalmi csoportok jövője, amely 2018-ban jelent meg. A Bt honlapja (www.arisztotelesz.hu) oktatási anyagokat is tartalmaz, letölthető formában.
Szívesen írok kulturális eseményekről, színházi előadásokról, filmekről, könyvekről ismertetőt, tájékoztatót, ezek a Kláris folyóiratban jelennek meg.
Opus et Educatio
online szakmai folyóirat
Főszerkesztő: Benedek András
Szerkesztőbizottság tagjai:
Kiadó: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
A kiadó székhelye: 1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3.
Kiadásért felelős személy: Prof. Dr. Czigány Tibor
Szerkesztésért felelős: Prof. Dr. Benedek András
.
A szerkesztőség címe:
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Műszaki Pedagógia Tanszék
1117 Budapest, Magyar tudósok körútja 2.
Telefonszáma: (+36)1 463 2655
E-mail cím: opus@eik.bme.hu
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság által nyilvántartott folyóirat.
ISSN 2064-9908
Nyilatkozat a bírálati folyamatról
Folyóiratunkban kettős bírálati rendszerben - double-blind peer-review - értékeljük a beküldött kéziratokat. E folyamatban a cikk szakmai tartalmának megfelelően felkészült, tudományos minősítéssel rendelkező bírálókat kérünk fel, akik a szerző személyes adatait nem ismerhetik meg, a bírálat objektivitása érdekében.
Formai követelmények az OpEE cikk írásához, 20230713.
Tutorial about submission (HU).