A migráció szerepe a demográfiai kihívások kezelésében

Szerzők

  • Tea Erdélyi
  • Attila Molnár
  • Károly Pirisi

DOI:

https://doi.org/10.3311/ope.609

Absztrakt

A demográfiai becslések az Európai Unióban 2030 utánra fogyó népességet prognosztizálnak. Ez a tendencia egyes országokban, így hazánkban is, már most kimutatható. A fogyó népesség, a várható élettartam növekedésével együtt az aktív korúak számának csökkenéséhez, a társadalom elöregedéséhez vezet. Ez jelentős terheket ró az egészségügyi és szociális rendszerekre, veszélyezteti a nyugdíjrendszerek fenntarthatóságát. A világban jelenlévő tendencia ugyanakkor a vándorlás lassú de egyenletes növekedése. A vándorlás részben klíma, részben geopolitikai hátterű mind a régiók között, mind a régiókon belül. Jelentős részben a kevésbé fejlett területek felől a fejlettebb területek felé irányul. A migrációval foglalkozó kutatások általános tapasztalata, hogy a bevándorlók társadalmi beilleszkedésének egyik alapja a gyors munkaerőpiaci integráció. Valószínű, hogy a migráció a fejlett országokban nem csak a probléma, hanem a megoldás is a jelenlévő, vagy kialakulóban lévő demográfiai jelenségekre. Felvetődhet, hogy – a bevándorlás mértékének növekedésével párhuzamosan – a fejlett országokban az érkező bevándorlók nemzetiségi megoszlása egyre sokszínűbbé válik, ami elvileg elősegítheti a társadalmi-gazdasági integrációt. Ezért a tanulmány, az európai migráció legfontosabb tendenciának felvázolása után az ENSZ migrációs adatbázisának másodelemzésén alapuló hipotézisvizsgálatra támaszkodva próbál átfogó képet nyújtani a migrációs tendenciákról. Kulcsszavak migráció, befogadó társadalom, munkaerőhiány, munkaerőpiaci integráció  

Szerző életrajzok

Tea Erdélyi

Szociológus, közgazdász, jelenleg a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Gazdasági és Regionális Tudományok Doktori Iskolájának hallgatója. Főállásban egy szociális ellátással foglalkozó civil szervezet vezetője, e mellett a Budapest Esély NKft. tanácsadó munkatársa. Eddigi kutatásaiban elsősorban munkaerőpiaci kérdésekkel, doktori értekezésében a sikeres civil szervezetek vezetőivel foglalkozik.

Attila Molnár

Szociológus, főállásban a Budapest Esély NKft. esélyegyenlőségi koordinátora, korábban a Fővárosi Önkormányzat esélyegyenlőségi referense. Köztisztviselőként a Fővárosi Migrációs Kerekasztal koordinátora, a Budapest Főváros Integrációs Akcióprogramja kialakítását végrehajtó munkacsoport tagja volt.

Károly Pirisi

Közgazdász, főállásban a Budapest Esély NKft ügyvezető igazgatója. A Budapesti Gazdasági Egyetem oktatója.

##submission.downloads##

Megjelent

2024-04-10

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok