A nyitott és távoktatás, élethosszig tartó tanulás uniós politikáinak összefüggéseiről (1990-2021)

Szerzők

  • Kálmán Anikó
  • Szűcs András

DOI:

https://doi.org/10.3311/ope.493

Absztrakt

A szerzők gondolatai, tapasztalatai az elmúlt 31 évről: az egész életen át tartó tanulás, a versenyképes tudásalapú társadalmak, de egyben a személyes kiteljesedés, a társadalmi kohézió és az aktív állampolgárság strukturáló elemeiről. Az Európai Bizottság 2000-ben memorandumot bocsátott ki az egész életen át tartó tanulásról, amely megerősítette az oktatás és képzés terén folytatott politikai együttműködés alapját Az EU-memorandum a nyílt és távoktatásról  (1991) az oktatáshoz és képzéshez való hozzáférés és részvétel kiterjesztését célozta. Az EU egész életen át tartó tanulási politikájának közgazdasági kerete és retorikája hajlamos  elfedni a méltányosság, az állampolgárság és európai identitás fontos elemeit. A Lisszaboni stratégia céljai közül az egész életen át tartótanulás területén az EU csekély előrehaladást ért el. A kapcsolódó neveléstudományi elméletben új elem a lifelong-lifewide learning koncepciója. A holisztikus jövőképben a munkaerő/piacközpontú helyett a tanulóközpontúmegközelítés az elsődleges. A nyílt és távoktatás az oktatás és az egész életen át tartó tanulás az európai politikai fősodorba került. A pandémia  a történelem egyik legnagyobb szakmai fejlődését hozta az egyetemi oktatásba, elismerve ugyanakkor hogy a vészhelyzeti távoktatás nem minőségi online tanulás. Az EU megújított digitális oktatási keretrendszere (Digital Education Action Plan) figyelembe veszi a COVID-19 válság tapasztalatait és az európai oktatás strukturális kihívásait. A pandémia felgyorsította az online és a hibrid tanulás tendenciáit. Az alapvető problémák a tanárképzés és az infrastrukturális háttér gyengeségei és az EU tagországok oktatáspolitikai koherenciája maradtak. A távoktatásként, online tanulásként ismert szektor tényleges és értékes szerepet játszott az 1970-2020 közötti időszakban. A jövőben az online tanulás az oktatás autentikus részeként jelenik meg így integrálódása az egész életen át tartó tanulásba módszertani és technikai szempontból is magától értetődő.

Szerző életrajzok

Kálmán Anikó

She is recognized as one of the few experts in Hungary in the field of Lifelong Learning and Andragogy. She got her PhD degree in 1999 in Educational Science and the Habilitated Doctor (Dr. habil.) qualification in 2007 in management and organizational sciences.Among others she is currently: associate professor at the Budapest University of Technology and Economics (BME), Hungary, academic staff member at the Doctoral School of the Faculty of Education and Psychology at the Eotvos Lorand University, Budapest and also in Szeged University Educational Doctoral School. She was the executive president of the MELLearN Hungarian National University Lifelong Learning Network between 2002-2015 and was elected to the SEFI Boards of Directors in 2014. She was  a visiting lecturer in 2015 in  Tampere University of Applied Sciences.Her research fields are: lifelong learning, staff development, adult education, methodology, knowledge triangle and the new ecosystem.

Szűcs András

Főtitkár, European Distance and E-Learning Network (UK)
www.eden-online.org

Biomérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen 1980-ban környezetmérnöki szakmérnöki diplomát 1984-ben majd egyetemi doktori címet 1986-ban kémiai technológi tudományterületen. Tíz év BME egyetemi oktatói tevékenység után (1980-1990) nemzetközi beosztásokat töltött be: az EU TEMPUS magyarországi felsőoktatási programjának igazgatója (1990-95), az EU közép-európai PHARE távoktatás-fejlesztési programjának igazgatója (1994-96).  A Magyar Kormány Európai Kommunikációs Stratégiai Programjának igazgatója (1996). Tanácsadó, EU TEMPUS Iroda, Brüsszel A TEMPUS brüsszeli irodájának tanácsadója (1993, „Joint European Networks”).

1997 óta ügyvezető igazgatója, 2000-től főtitkára az European Distance and E-Learning Network-nek (UK, Milton Keynes) A BME Oktatásinnovációs és Felnőttképzési Központ igazgatója 2000-2015.

2005 és 2010 között az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (Brüsszel) Ipari Szerkezetváltás Konzultatív Tanácsának tagja. Az European Lifelong Learning Platform-ban 2013–2017 között az igazgatótanács tagja és a digitális tanulásért felelős alelnök (Brüsszel). Az Európai Bizottság, Oktatás és Képzés 2020 Digitális Oktatási Munkacsoport tagja (2015–2020).

A Digital Learning Europe Association alapítója és igazgatósági tagja (Tallinn, Észtország, 2019-2021). Az EU-ügyek vezető tanácsadója a BME Mérnöktovábbképző Intézetben (2016 – 2020).

A Magyar Tudományos és Technológiai Parkok Szövetségének főtitkára (1996-97), a szervezet Felügyelő Bizottságának elnöke (1998-2011)

A FEANI Euro-Ingenieur cím birtokosa, az IGIP – International Society for Engineering Education Nemzetközi Mérnökoktató Honoris Causa "Ing.Paed.IGIP h.c." kitüntetettje.

##submission.downloads##

Megjelent

2022-03-30

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok