Innovációs folyamatok különböző típusú intézmények életében különös tekintettel a tánc tanórán/foglalkozáson belül és azon kívül elfoglalt helyére

Szerzők

  • Mariann Simon

DOI:

https://doi.org/10.3311/ope.542

Absztrakt

Tanulmányom táncelméleti bevezetője után azt kutatom, hogy Tatán, a különböző intézménytípusokban hogyan tudják hasznosítani a tánc adta lehetőségeket, annak szocializációs, közösségépítő, személyiségfejlesztő funkcióját tanórákon, illetve foglalkozásokon és szabadidős tevékenységek szervezésénél, rendezvények, műsorok alkalmával. Megvizsgálom, hogy az intézmények dokumentumaiból és az interjúalanyokkal folytatott beszélgetésekből milyen vezetői attitűdre lehet következtetni, illetve a vezetők hozzáállása mennyiben befolyásolja az intézmények tánchoz való viszonyát. Mindezt a résztvevő megfigyelés módszerének használata mellett végzem. További kutatásokra ad okot, hogy megtudjuk, vajon csak ebben a kisvárosban ennyire elismert a táncművészet, vagy a nagyobb városokban is hasonló a helyzet. A Dunántúl más régióiban, illetve a keleti országrészeken, valamint kisebb településeken is érdemes lenne vizsgálódni a tánc vonatkozásában. Az egyéb középfokú intézmények, mint a technikumok, szakképző iskolák és a szakiskolák életét, dokumentumait is izgalmas lenne elemezni a táncos hagyományok terén. Dolgozatomat felhasználva, azokat összevetve más intézmények tánccal kapcsolatos vizsgálataival, érdekes eredményeket hozhat. A magyar kultúra ápolása, a közösségépítés és a szociális készségek fejlesztése szempontjából fontos témát választottam feldolgozásra, mely a jövőbeli célok meghatározásánál erősítheti az intézmények táncművészet irányában való elköteleződését. Legyen fontos az intézménynek a gyerekek és a nevelőtestület közérzete, hangulata, testi és lelki egészsége, melyre a tánc van a legnagyobb hatással! A táncos rendezvények, műsorok művészeti szempontból nélkülözhetetlenek egy köznevelési intézményben. Kívánom, hogy olyan táncpedagógusok oktassanak mindenhol, akiknek szívügye a tánc örömének átadása. Mindig az önfeledt, önkifejezést elősegítő táncolást szorgalmazzuk, a produktum csak másodlagos legyen!

Információk a szerzőről

Mariann Simon

Simon Mariann 1998-ban szerezte pedagógusi diplomáját tanító-hitoktató szakon, majd 2005-ben a Tánc- és drámapedagógia továbbképzési szakot végezte el. 2021-ben kitüntetéses oklevelet kapott a BME Közoktatási Vezető és Pedagógus-szakvizsga Szakirányú Továbbképzési Szakon, 2021-től az AVKF Neveléstudomány MA szakos hallgatója. 1998 óta tánctanárként, majd 2012-től tanítóként dolgozik a tatai Kőkúti Általános Iskolában, ahol több közösségi, hagyományőrző program megalapítója (2006), mint például a GERGELY-JÁRÁS bemutatása a tatai Fürdő Utcai Hagyományőrző Óvodában és a PÜNKÖSDI KIRÁLYVÁLASZTÁS a Kőkúti Általános Iskola Fazekas Utcai Tagintézményében. A Kőkúti Általános Iskola Öko programjában működik közre 2015 óta, valamint a Komplex Alapprogram Művészetalapú Alprogramjának tanítója 2019 óta.

##submission.downloads##

Megjelent

2023-07-03

Folyóirat szám

Rovat

Eszmélés