Szerk.

Erasmus projektek a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalban

Bevezetés

2015 óta a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal nemzeti koordinációs feladatokat lát el szakképzés-fejlesztés, a pályaorientációs tanácsadás, és felnőttkori tanulás terén, illetve 2005 óta hozzájárul a hazai szakképesítések külföldi elismertetéséhez. A feladatok az Erasmus+ európai oktatás és képzés támogatására irányuló uniós programjainak keretében valósulnak meg. A 2021–2027-es programozási időszak nagy hangsúlyt fektet a társadalmi befogadásra, a zöld és digitális átállásra, valamint a fiatalok támogatására.

EPALE, a felnőttkori tanulás európai közössége az online térben

A Felnőttkori Tanulás Elektronikus Európai Platformja (EPALE) egy soknyelvű közösség a felnőttkori tanulás területén dolgozó tanárok, oktatók, kutatók, tudományos szakemberek, és szakpolitikai döntéshozók számára.

A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatalban működő EPALE Nemzeti Támogató Szolgálat (NTSZ), melynek feladata a platform nemzeti szintű koordinációja, aktívan dolgozik azon, hogy a felnőttkori tanulás aktuális témáiban minél több és minél színvonalasabb anyagokat gyűjtsön össze és tegyen közzé felhasználói számára magyar nyelven. 2022 márciusában már több mint 3300 magyar tagja volt a közösségnek.

A felnőttkori tanulás szakemberei meghatározott tematikus területeken találhatnak cikkeket, blogbejegyzéseket és szakmai anyagokat, a partnerkereső eszközzel projektekhez partnereket kereshetnek, és új szakmai kapcsolatokat létesíthetnek nemzeti vagy nemzetközi szinten. A platform kiváló lehetőséget nyújt új szakmai tartalmak megismerése és a saját tartalmak megosztására, illetve virtuális szakmai közösségek építésére és működtetésére a felnőttkori tanuláshoz köthető bármely témában. A platform eseménynaptárában a különböző nemzeti és nemzetközi események között megtalálhatók az EPALE NTSZ által szervezett és társszervezett események.

Az EPALE platform állandó témái mellett kiemelt figyelmet szentel egy-egy témának. A 2023-as évben ezek a tanulási és életvezetési készségek, a digitális átmenet és a befogadó társadalmi változások voltak, ezekben a témákban többek között online beszélgetéseket, interjúkat, valamint témaheteket szervezett a nemzeti támogató szolgálatokat összefogó központ.

A szakmai ismeretszerzést támogató funkciók a MOOC1-ok és OER2-ok, melyek elsősorban angol nyelven kínálnak nyílt oktatási segédanyagokat és tanfolyamokat. Fejlesztés alatt van a képzési katalógus is, ami az eseménynaptárhoz hasonlóan európai szinten fogja összegyűjteni a szakemberek képzési és továbbképzési lehetőségeit.

A platformon működnek magyar nyelvű online szakmai közösségek is egy-egy kiemelt témában, ahol az adott terülte szakemberi információkat és szakmai anyagokat oszthatnak meg egymással, valamint véleményt cserélhetnek ezek kapcsán. A szakmai közösségekhez minden regisztrált érdeklődő csatlakozhat. Legnépszerűbb szakmai közösségeink: Pályaorientáció és pályatanácsadás, HR Tanácsadó, Közösségi tanulás.

Új lehetőség kínál projektet megvalósítóknak az Erasmus+ Space felület, amely képes egyes projekteket egyszerre szolgálni promóciós felületként a nyilvánosság számára, valamint zárt együttműködési teret biztosít a projektben dolgozóknak a közös munkájához

Elérhető lesz a platform telefonos alkalmazása is, amely még kényelmesebbé teszi a különböző tartalmak felfedezését, akár utazás közben is.

További információ:

EPALE Nemzeti Támogató Szolgálat

epale@nive.hu

Alakzat1

Opus_2023_4_8_NSZFH_html_5b9ece002fbdc38e Opus_2023_4_8_NSZFH_html_dc047dc27dd40aee Opus_2023_4_8_NSZFH_html_2843173f5ef2c094

AL Agenda, a felnőttkori tanulás európai cselekvési tervének megvalósításának nemzeti koordinációja

A koordinációs feladatok megvalósításának elsődleges célcsoportja politikai döntéshozók, szakértők, tanárok, oktatási és képzési szolgáltatók, kutatók és más érdekelt felek, akik hozzájárulnak a felnőttek alapkészség-fejlesztéséhez.

A projekt arra törekszik, hogy biztosítsa a felnőttek alapkészségfejlesztését érintő politikák koherenciáját és hatékonyságát azáltal, hogy koordinációt biztosít a különböző érdekelt felek között az Upskilling Pathways ajánlás3 különböző szintjein, továbbá támogatja azokat a fejlesztési tevékenységeket, amelyek a digitális technológiák használatával segítik a szakembereket a mindenkori munkavégzésükben. Folyamatos kiemelt feladat a hazai jógyakorlatok összegyűjtése és terjesztése az alapkészség-fejlesztés kiemelt témáiban, a 2023-ig tartó projektciklusban külön figyelmet szentelve az életvezetési készségek fejlesztésére.

Az AL Agenda projekt eredményeinek disszeminációja az EPALE platformon követhető.

Alakzat2

Opus_2023_4_8_NSZFH_html_5b9ece002fbdc38e Opus_2023_4_8_NSZFH_html_c1a011b9d0808d8a Opus_2023_4_8_NSZFH_html_76ad74c1c64c75b7

EQAVET, az Európai Szakképzési Minőségbiztosítási Keretrendszer hazai fejlesztése

Az Európai Bizottság javaslatára az Európai Parlament és a Tanács 2009. június 18-án Ajánlást fogadott el a szakképzés Európai Minőségbiztosítási Referencia Keretrendszerének (European Quality Assurance Reference Framework, EQAVET) létrehozásáról. 4 Az Ajánlás az EQAVET nemzeti bevezetésének támogatását 2010-től egy újonnan megalakuló hálózatban, az Európai Szakképzési Minőségbiztosítási Referencia Keretrendszer Hálózatban, és a nemzeti szakképzési minőségbiztosítási referencia pontok együttműködésével javasolta megvalósítani.

Magyarország 2005 óta vesz részt a szakképzés minőségbiztosítása terén folyó európai szakmai együttműködésben. Hazánk ma az EQAVET Hálózat egyik legaktívabb tagországa. Példás a szakmai munkakapcsolata és együttműködése az Európai Bizottsággal és az EQAVET Titkársággal. 2007 óta folyamatosan részt vesz az Irányító Bizottság munkájában, valamint a Hálózat és a nemzeti referencia pontok éves találkozóján, munkaértekezletén, az európai szakmai-fejlesztési tevékenységekben, a munkacsoportok munkájában, képviselteti magát és komoly szerepet vállal az EQAVET rendezvényeken, konferenciákon.

Magyarország az elsők között van azon Európai Uniós tagországok körében is, amelyek már megvalósították szakképzési minőségbiztosítási rendszereik összehangolását az EQAVET Keretrendszerrel.

A Nemzeti Szakképzés és Felnőttképzési Hivatal 2010 óta működteti EQAVET nemzeti referenciapontot.

2015-ben írt ki először az Európai Bizottság zártkörű pályázatot a nemzeti referenciapontok működésének támogatására. A Hivatal sikeresen pályázik a program indítása óta. A nemzeti referenciapont általános feladatai közé tartozik a hazai EQAVET Hálózat Szakértői Munkacsoport működtetése. A Szakértői Munkacsoport tagjai a projektmegvalósító csoporttal közösen valósítják meg az immár 2 éves ciklusú programtervet. A munkatervi feladatok egyrészt kapcsolódnak az európai szintű éves tervhez, másrészt a magyar speciális munkakörnyezetre építve valósít meg fejlesztéseket. Minden pályázat építő eleme a projekthez kapcsolódó szakmai tanácsadás és véleményezés, a társhálózatokkal való intenzív együttműködés, illetve Magyarország képviselete a nemzetközi rendezvényeken.

További információ:

EQAVET Nemzeti Referenciapont

eqavet@nive.hu

Alakzat3

Opus_2023_4_8_NSZFH_html_5b9ece002fbdc38e Opus_2023_4_8_NSZFH_html_9fb1a474e0690111 Opus_2023_4_8_NSZFH_html_92efb5177c9af473

EUROGUIDANCE, az európai pályaválasztási tanácsadás hálózat

A Euroguidance Magyarország a nemzetközi pályainformációs központokból álló hálózat tagja, amely 34 ország tanácsadó szolgálatát köti össze. A szolgáltatás az európai uniós országokban tanulni vágyóknak szól, célja, hogy széles körben megismertesse az Európa-szerte elérhető tanulási, ösztöndíj és szakmai gyakorlati lehetőségeket.

A Euroguidance az életpálya-tanácsadás területén tevékenykedő szakemberek, pedagógusok és oktatók módszertani, illetve szakmai támogatására szolgáló projekt, amely tájékoztatást nyújt az Európai Unióban elérhető tanulási, képzési és munkavállalási lehetőségekről is.

A Központ elsődleges feladatai: a tanácsadók kompetenciafejlesztését és tudásbővítését szolgáló szakmai rendezvények szervezése, társszervezése; az Európai Uniós szakpolitikai célkitűzések népszerűsítése; a nemzetközi és nemzeti jó gyakorlatok disszeminálása, a tanácsadók, pedagógusok, szülők és fiatalok számára tájékoztató füzetek, kiadványok szerkesztése, népszerűsítése; kétévente a Navigátor konferencia társszervezése és a Euroguidance Pályatanácsadói pályázat lebonyolítása, illetve pályaorientációs folyamatot támogató eszközök fejlesztése.

További információ:

Euroguidance Magyarország

eg@nive.hu

Alakzat4

Opus_2023_4_8_NSZFH_html_5b9ece002fbdc38e Opus_2023_4_8_NSZFH_html_c4580bd231466c86 Opus_2023_4_8_NSZFH_html_5d71a0bf94e016e0

1 Massive Open Online Courses

2 Open Educational Resources

3 https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/file_import/implementation-report-upskilling-pathways_en.pdf

4 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009H0708(01)&from=EN